Svijet ljubimaca

Ostalo o macama - Zašto maca radi nuždu svuda

Dejan - Petak 25.07.2003. 11:34
Subject: Mačak piša po stanu
Marija piše:
Imam mačka koji piša po cjelom stanu. Da li bi se to moglo spriječiti a da ga ne moram kastrirati?

To je jako težak problem kod mačaka.
U nekim slučajevima ni kastracija ne pomaže, odnosno mačak već ima prejak nagon. Ako je mlad mačak, onda sigurno je preporuka da ga se čim prije kastrira.

Postoje i hormonske injekcije protiv obilježavanja, ali to ne bih preporučio. Odnosno, malo sam skeptičan glede toga.

Confused
Anonymous - Petak 25.07.2003. 23:42
Subject:
Mozda bi pomoglo ako bi macka vise pustali van. A mozda pricam gluposti. Smile Moji roditelji imaju macka koji nije kastriran. On je od malena ucen da ne provodi svo vrijeme u kuci. Trenutno je situacija takva da je po danu doma, a po noci lunja po vani. I u ovih godinu dana koliko ga imaju, nikad nisu imali problema sa zapisavanjem kuce.

Ja zapravo nisam ni znala za takvo obiljezavanje do nedavno. Uvijek smo imali neke macore, cesce dvorisne nego kucne, i bas nikad nam se nije desilo da bi nam zapisali nesto u kuci, a ni vani ih bas nisam vidjela da to rade. Sad imam 2 mlada macka i jedva cekam da vidim kako ce to kod njih izgledati i da li pustanje van daje kakve rezultate.
Dejan - Utorak 29.07.2003. 19:33
Subject:
Mačke su teritorijalne životinje, i zapišavanjem označaju granice svojeg teritorija. Ako se mačke puštaju van, tada one vani markiraju svoj prostor, pa u principu u kući ne bi trebalo biti problema.

Ako imate više mužjaka, ne znam koliko je moguć njihov mirni suživot. Znam da jedan mužjak mora biti dominantan, ali pitanje je koliko će mu to ovaj drugi dozvoliti. Vjerojatnije je da će jedan morati otići. Sad

Ja imam sve mace u kući, ali imam problem sa mužjakom, jer mačke od susjeda obilježavaju oko kuće i kuću, tako da on lagano "šizi" u kući i sve zapišava. Ljut
Anonymous - Subota 16.08.2003. 23:11
Subject:
U svakom slučaju kastracija je najbolja. Znam jer sam to i uvidjela na svojim mačkima. Ako već to i urade (iz neke samo njima poznate osvete) miris nije toliko intezivan.
Hormonske inekcije? Hmm....isprobano bilo ali nije upalilo. Prva inekcija držala 3 sata, a druga(za koju je veterinar rekao da bi bila i za konja Eek ) držala 24 sata.
U nekom časopisu pročitala sam da je mačku (kada pokušava obilježiti teritorij, ili joj je prehladno da otiđe van na nuždu ili joj se čak tih par metara do wc-a čini ko da mora na kraj svijeta) najbolje uplašiti sa vodom. Znam, čini se okrutno, ali mala šprica ili nešto sličnoga sa toplom vodom, vjerujte mi da pali. I nakon toga kad obavi nuždu u SVOJEM wc-u malo je pomaziti, pohvaliti, popričati s njom. Mačke razumiju samo malo vole da glume nedodirljivost, a da ne pričam o samovoljnosti.
Kad se mačka kastrira ne očekujte odmah pomak na bolje. Pogotovo ako je mačak stariji. Moji su bili stari 1,5 g i 3 g. I trebalo im je par mjeseci da se odreknu te navike. Većinom se to, po mojem mišljenju, događa radi tjeranja. I tek kad zaborave na to onda će biti i rezultata.
Anonymous - Subota 16.08.2003. 23:17
Subject: Re: Mačak piša po stanu
Dejan piše:

U nekim slučajevima ni kastracija ne pomaže, odnosno mačak već ima prejak nagon. Ako je mlad mačak, onda sigurno je preporuka da ga se čim prije kastrira.
Confused

Većimom kažu da kastracija pomaže samo kod mladih mačora, no moji su bili puno stariji pa je pomoglo. Zar je to slučajnost, Dejane? Eek
Luce - Nedjelja 17.08.2003. 8:50
Subject:
zbog obilezavanja teritorija imam zabranu kod jednih mojih prijatela. Jer puno mirisem na cuke i njiho siamske macke to mrze i posle zapisaju sve kde sam prosla. Prvi put sam tamo bila sa cukom i oni su ga podnosile super ali iza posjete 7 dana trajalo dok se smirile i prestali unistavati taj cukin miris. Nikada vise nisam tamo dosla sa cukom ali ipak se to ponavljalo po kazdoj mojoj posjeti. Tako da su me zamolili da vise nedolazim Lol jadna ja. Jadni oni kako znaju macki stan usmrditi to je nevjerovatno. Wink
Dejan - Ponedjeljak 18.08.2003. 7:15
Subject: Re: Mačak piša po stanu
Sassy piše:
Dejan piše:

Confused

Većimom kažu da kastracija pomaže samo kod mladih mačora, no moji su bili puno stariji pa je pomoglo. Zar je to slučajnost, Dejane? Eek

Ne bih to nazvao slučajnost, već bih to opisao kao događaj. Teško se izraziti ovdje, ali nikad ne možeš uspoređivati dva slučaja. Jednom će se dogoditi kako planiraš, a drugi puta ne..
Jednostavnije rečeno, nije kao u matematici 2+2=4. Very Happy

Sve to ovisi od slučaja dio slučaja. Npr. moje mace su imale dosta legala, i uvijek je drugačije sa isto macom, a kamoli kad uspoređujem različite mace. Wink
Anonymous - Subota 11.10.2003. 7:47
Subject:
Imala sam prije Luke i ženku i mužjaka. Sa Žućom zaista nisam imala takvih problema, ali pretpostavljam da je to zato što je išao van. Confused Sada ću vidjeti što će se dogoditi. Confused Ne bih ga željela kastrirati. Mislite li da bi bilo rješenje ako mu nabavim ženku? Question
surefire - Subota 11.10.2003. 10:49
Subject:
Najvjerojatnije ne, Ira. Mačak će tijekom cijele godine tražiti partnericu i obilježavati teren, dok se ženka tjera dva do tri puta godišnje, ali ne bi smjela imati više od jednog legla u godini dana.
Anonymous - Subota 11.10.2003. 18:50
Subject:
Utješime me u dvije riječi Question Exclamation E pa, vidjeti ću, možda budem te sreće da to bude podnošljivo. Confused Prijateljica mi je imala perzijskog mačka i nije bilo sa njim prevelikih problema. Jedino su putne torbe stradale odmah nakon povratka s puta i tu i tamo neki kut u stanu... i sad mi je upravo palo napamet da je neki dan rekla da neki dijelovi stana još uvijek imaju Silkijev miris (a siroti je uginuo prije 3 godine). Plakanje
surefire - Subota 11.10.2003. 19:30
Subject:
Nažalost, tog se mirisa jako teško riješiti. Još nisam našla dovoljno efikasno sredstvo za čišćenje a koje ne sadrži amonijak, jer to onda samo pojačava taj miris. Meni se taj smrad osjeti u kutku jednog spremišta u kući gdje smo držali mačji WC. Ovaj mi je ljepotan na slici dolje zadao teške muke. Kad smo ga kupovali, mislili smo da je ženka, i sama je uzgajateljica to mislila, pa smo se nemalo šokirali kad smo saznali da je mužjak. Pošto smo kod kuće već imali mužjaka, odlučili smo obojicu kastrirati, bijelog s pet godina starosti, a ovog plavog s godinu i pol. Problem je nastao kad je veterinar utvrdio da mu se samo jedan testis spustio. Uklonili smo ga, ali nakon malo više od godinu dana, mačak je jednostavno poludio, počeo je zapišavati sve i svašta, jastuke, tepihe, namještaj... Nikakvi sprejevi nisu pomagali, pa smo se teška srca odlučili na još jednu operaciju, veterinar ga je otvorio i pokušao pronaći drugi testis, ali bez uspjeha, atrofirao je do neprepoznatljivosti, ali je ipak bio aktivan. Mačak se nakon deset dana trebao vratiti da mu veterinar izvadi šavove, ali je u to doba već običavao pobjeći iz kuće i ponašati se kao da nikoga od nas ne poznaje, ne bi reagirao kad bismo ga zvali i bježao bi kad god bismo ga pokušavali uhvatiti. Nakon operacije je opet pobjegao i više se nije vraćao, tako da sam ga posve otpisala, danima sam plakala za njim, ali od njega ni traga ni glasa. Nakon mjesec dana, sjedim ja sa susjedom na dvorištu, kad se niz stepenice koje vode iza kuće spusti nekakva mačka. U prvi mah ga nisam ni prepoznala, bio je sama kost i koža, sav olinjao i prljav, ali bio je to on, vratio se nakon punih mjesec dana. Kasnije sam čula da je ljudima u naselju ulazio u kuće, ponašajući se poput luđaka, nikako ga nisu uspijevali istjerati. Ljutila sam se na njih što mi nisu javili, sigurno bih ga došla uzeti, ovako nisam uopće znala što je s njim. Uginuo je pola godine kasnije, od bolesti koju je donijela neka mačka lutalica.

Anonymous - Četvrtak 16.10.2003. 10:10
Subject: Macka mokri po stanu
Macka je stara dvije godine i sad nedavno, unazad nekih dva tjedna pocela je mokriti po stanu. Na pjesak je naucena od malih nogu, kupila sam zatvoreni wc jer sam primjetila da ne voli obavljati nuzdu ako je netko u prostoriji (dok je imala otvoreni). Svaki dan cistim pjesak 2-3 puta a svaku drugu vecer mjenjam pijesak i perem wc. Prvi put je mokrila na krevet u spavacoj sobi a sinoc sam je uhvatila kako se priprema obaviti malu nuzdu u wc-u na tepih. Evil or Very Mad
Zbilja ne znam u cemu je problem, veliku nuzdu vrsi normalno u pijesak ali malu gdje joj se prohtije Question totalno me zbunjuje. Uz nju jos imam i macka starog 5 mjeseci, vole se i igraju, zajedno spavaju pa ne vjerujem da je problem u ljubomori. Macak normalno sve obavlja u pijesak a ona ne. Ne mogu je se rijesiti jer osim sto je naravno volim drugi macak je sijamski tako da mu ona dodje kao drustvo dok sam ja na poslu. Iz tog razloga sto su dvoje ne vjerujem ni da to radi zato sto je usamljena.
Svaka pomoc i savjet su dobro dosli jer sam vec lagano ocajna Plakanje
Dejan - Ponedjeljak 20.10.2003. 11:21
Subject:
Meni se čini da se mace inati.
Da li se je tjerala u zadnje vrijeme?
Anonymous - Utorak 21.10.2003. 8:18
Subject:
omacila se prije tri mjeseca i nisam primjetila da se tjera, jedino sta sam uspjela zakljuciti da je strahovito zlocesta! svakim danom sve vise i vise Evil or Very Mad
i jedina stvar koja ju dijeli od zapinjanja nogom je ta sto znam ako je izbacim ili poklonim da ce mi sijamac krepat od tuge za njom a u tom slucaju cu ja krepat od tuge za mackama Tuzan
vise zbilja nemam ideje sta da radim.....
Diana - Utorak 21.10.2003. 8:32
Subject:
Koliko se pažnje posvećuje maci, a koliko mačiću? Možda nesvjesno pokazuej tako ljubomoru (ili čak svjesno). Ako se mačići pokazuje puno više pažnje, onda bi trebalo to hitno barem izjednačiti, a za prvu ruku čak malo "preferirati" macu starosjedioca. Dodatnim minutama igre i maženja samo za nju, slasticama (za mace) i sl. Možda pomogne, bolje nego ništa učiniti.
Dejan - Utorak 21.10.2003. 8:37
Subject:
Mora postojati neki razlog za to što radi.
Možda ima kakvih zdrastvenih problema, ili joj nešto ne odgovora u kući?
Da li su mačići kod kuće?

Meni je bila najkomičnija situacija kada smo imali jednog plavog mačka (starog 6 mjeseci), a po njega su došli novi vlasnici. On je valjda osjećao što će se dogoditi, te je u dnevnom boravku nasred tepiha ispred nas (tako da smo svi vidjeli) lijepo došao i olakšao se. Zatim se je bez pokušavanja da to zatrpa, lagano okrenuo i otišao. Lol

Naravno, mačak je uvijek išao uredno na pijesak, osim tada.
Diana - Utorak 21.10.2003. 10:58
Subject:
To je onaj očajnički pokušaj da uvjeri nove vlasnike "vidite, ja ne znam iči u pijesak, ja ću vam sve zapišati, bolje da me ostavite ovdje, inače vam je stan nastradao..." Lol Smijeh2
Anonymous - Srijeda 22.10.2003. 9:35
Subject:
Moja prijateljica je imala vrlo sličnu situaciju. Mačka na taj način pokazuje svoj revolt i nezadovoljstvo, te skreće pažnju na sebe. Definitivno ju ne treba kažnjavati, nego joj posvetiti veću pažnju i nanovo je, kao mačića, nositi svakih 1/2 sata u njen WC. Ima li ona uopće samo svoj WC ili ga dijeli sa ostalim macama u kući?
Anonymous - Srijeda 22.10.2003. 16:03
Subject:
malu macu sam udomila kao i one iz prva tri okota. oko toga nema problema, bar nije pokazivala nikakve probleme prva dva mjeseca. wc dijeli sa jos jednim mackom i iz tog razloga sam kupila veeelliiikiiii zatvoreni wc u koji stane (ajd da bubnem) cetiri macke odjednom. u pocetku sam mislila da pokazuje revolt ali zbilja mi ne pada na pamet radi cega ; doduse ja radim ali sama nije jer ima drustvo i vjerujte to su igre bez granica Eek , uvijek se brinem da je wc cist, posudice oprane, voda svjeza. sto se tice mazenja njoj dajem vise paznje iskljucivo zato sto je starija i sto je to moja maca, prva maca i totalno specificna a druga stvar je ta da se radi o poluperzijanki pa htjela-ne htjela moram je cesljati svaki dan a samim time se i mazimo. jedino sam primjetila da vise ne voli dodir lica kao prije, dok je bila manja stalno se penjala na glavu i najjace mazenje joj je bilo trljati svoju njuskicu od lice, sad vise ne, sad legne kraj mene i prede dok je mazim, cak vise ne voli ni lezati u krilu. ponekad se uopce ne zeli maziti, dodje do mene lizne mi ruku par puta i odzuji svojim putem. mozda i je manjak paznje ali ja sam osoba koja razgovara sa mackama Embarassed smijem se s njima i urlam na njih, ukratko odnos s njima mi je kao prema ljudima a ne zivotinjama Cool sve im je dopusteno osim drapanja zavjesa i to je jedino radi cega ja vicem na njim....

jos jedna stvar, sijamski macak ima dva para ocnjaka Shocked
mutant Big smjesak
surefire - Srijeda 22.10.2003. 18:46
Subject:
Mačak je upravo u dobi kad mijenja zube. Često se događa da ima dvostruke očnjake, ali mliječni će mu vrlo brzo ispasti, tako da ipak nije neki mutant u pitanju... Very Happy
Anonymous - Četvrtak 23.10.2003. 7:43
Subject:
steta Plakanje bas je spaljen sa tim zubima viska Razz
Dejan - Četvrtak 23.10.2003. 10:17
Subject:
Treba samo pripaziti da zubi na vrijeme (mliječni očnjaci) ispadnu, jer inače bi zbog njih novi očnjaci mogli krivo izrasti. Surprised
Anonymous - Srijeda 05.11.2003. 14:00
Subject: Zapisana putovnica
Eto, poceli su i moji macori spolno sazrijevati. Jedna od posljedica je sad ta sto mi putovnica izrazito smrdi po njihovom urinu. Vjetri se vec tjedan dana, ali cini mi se da ne smrdi nista manje negoli prvi dan.

Uglavnom putujem za nekoliko dana (vadjenje nove ne dolazi u obzir iz vise razloga) pa me zanima zna li netko kako se rijesiti tog mirisa ili ga barem ublaziti???
surefire - Srijeda 05.11.2003. 14:24
Subject:
Pokušaj s malo eteričnog eukaliptusovog ulja, čula sam da to pomaže. Ali pažljivo, dosta je jako, pa može oštetiti putovnicu, možda ga možeš malo razblažiti s vodom.
Anonymous - Srijeda 05.11.2003. 16:05
Subject:
Hvala, surefire! Probat cu.

Nego, gdje bi li se moglo nabaviti to ulje???
surefire - Srijeda 05.11.2003. 16:31
Subject:
U biljnim ljekarnama, a ja sam vidjela da ga ima i u Drogerie Marktu, ako ti je ta trgovina negdje pri ruci.
Anonymous - Četvrtak 04.12.2003. 19:51
Subject: Mokrenje na nepredviđeno mjesto!
Pozdrav svima, Imam problem, evo o ćemu je riječ.Imam mačka sijamca i skoro mu je godina dana bolje reći sada mu je9 mjeseci. Ime mu je Marko. Svaku noć kada podem spavati ostavim mu svjezu vodu, čistu i bistru. Ujutro kad se probudim ta je voda potpuno žuta i macak nece ni da pomisli da je popije. Izgleda koliko sam ja povezao stvari da on u tu vodu mokri, to se ponavlja zadnjih mjesec dana svaku noć. Da li je to moguće ili da nije slucajno nešto drugo, zasto to radi, obilježava, ali sta vodu. Samo da kažem po noći mu je dostupan i klozet i hrana i voda, ujutro on samo pomiriše tu žutu vodu ali je ne bi popio nema toga na svijetu da bi je okusio, ja onda idem prati posudu, on ide zamnom, natočim mu drugu vodu , on ide zamnom i odmah se baca na nju , pije je s velikim zadovoljstvom, vjerovatno to napravi na početku noći i onda je žedan čitavu noć, pa ujutro jedva čeka da mu se da nova voda. molim vas sta da radim, je li imao još iko takvo iskustvo, da li da mu vodu sklonim po noći. Eto mislim da će dobri ljudi odgovoriti na ovaj moj problem, pa im se unaprijed lijepo zahvaljujem.....
Pozdrav od Damira i mačka Marka...
Njegove slike možete pogledati u albumu i u osobnom albumu...
Pozdrav svima.....
Strippy - Četvrtak 04.12.2003. 23:48
Subject:
Pokušat ću odgovoriti. Ja imam mačka (perzijanera) već 7 godina i imam kojekakva iskustva s njim, ali ovo što ti pišeš nije mi se nikada događalo. Ali mačke su međusobno jako različite (baš kao i ljudi). Moja je pretpostavka da mačak počinje obilježavati svoj teritorij, budući da sa cca 6 mjeseci postaju spolno zreli. Pokušaj mu staviti vodu za piće na 2 različita mjesta u stanu, pa ćeš vidjeti reakciju. Također ti savjetujem da se konzultiraš s veterinarom. U svakom slučaju javi nam kako napreduješ. Wink
Anonymous - Petak 05.12.2003. 11:16
Subject: Uhvaćen na djelu
Evo baš prije desetak minuta izađem na balkon kad Marko lijepo raskoračio posudicu od vode i piški li piški. Nisam ga tjerao, niti mu ista govorio, sjedio je par minuta, onda je ustao pa kao nešto zakopaje oko posudice, ma nisam se odmah sjetio da to uslikam digitalcem, a imao sam vremena. Niti sam ga tjerao niti sam mu ista govorio. Dajte molim vas recite mi vaša iskustva sta da uradim, moze li se to spriječiti ili mora proći samo od sebe.
Hvala, hvala
Anonymous - Petak 05.12.2003. 11:19
Subject: Damir
Hvala strippy, ako jos nesto mi mozes predložiti ili nesto cujes javi mi, hvla puno
Anonymous - Ponedjeljak 08.12.2003. 15:38
Subject:
predlazem ti da stavis vodu u nekoliko posudica na jedno mjesto ali i jos na drugo mjesto drugu posudu s vodom. ako bas hoce, nek piski u jednu posudu s vodom, ali barem ce imati drugu posudu s cistom vodom..
Anonymous - Utorak 09.12.2003. 20:45
Subject: Marko idalje isti
Majo hvala ti na odgovoru, stavio sam mu dvije posudice, jedna je uvijek cista a jedna je popiš....Nema pravila koja je popiš.... Uvijek druga, sta cemo proce ga, to je sada kod njega pubertet, hahahaha..
Hvala
Anonymous - Srijeda 10.12.2003. 19:19
Subject:
nadam se da je problem s putovnicom u međuvremenu riješen. kako god, možda savjet bude koristan onima koji svoje kućanstvo dijele s muževnim mačorima koji označavaju teritorij.
miris u potpunosti uklanja:
1. amway fabric refreshner - nenadmašno u ovu svrhu!,
2. ocat (pomiješan s vodom) - ne kao broj 1., ali jako dobro.
Anonymous - Subota 06.03.2004. 22:09
Subject: Mački-zapišavanje
Čula sam da postoji neki sprej kojim se naspreja mjesto gdje mački vole "označavati".Valjda im to onda smrdi.Zanima me da li je to netko isprobao,da li funkcionira,kako se zove i td?Sestra ima 3 muška mačka,pa oni koji imaju muške mačke koji ne izlaze van,znaju kako je to....
Anonymous - Nedjelja 07.03.2004. 0:44
Subject:
Bogme ako ima vise muzjaka, vrlo vjerovatno je da ce trava iz tepiha da nikne Smile
Oni vole da obiljezavaju teritoriju, tako da je vrlo vjerovatno da ih nijedno sredstvo nece omesti po pitanju rivalstva.

Inace mozes da probas TRIXIE pravi takve sprejeve, za koji su rekli da ne radi neko cudo, a takodje smo culi da ne vole miris sirceta, mada nismo imali potrebe da probamo to. Da je jedan, pa hajde, ali vise njih sigurno ih to nece smiriti.
Dejan - Nedjelja 07.03.2004. 17:03
Subject:
Sa kojim mačkama imaš problema što se tiče markiranja?
Ako su to vanjski, odnosno ako ti zapišavaju neka mjesta oko kuće, tada možeš pokušati i sa plastičnom bocom napunjenom sa običnom vodom koju postaviš tamo gdje mački markiraju. Wink

Kod mene mačak markira samo u pijesak, ali mi veliki problem stvaraju mačke iz susjedstva. Za sada ovaj recept pomaže.
Anonymous - Nedjelja 07.03.2004. 18:30
Subject:
Ma to su vam kućni mački,koji ne idu van.Ne smije se mijenjati položaj i mijesto svih stvari u stanu,jer čim se nekoj stvari tako promjeni mjesto,odmah ga oni nervozno zapišaju.Tako kad ja dođem,moram brzo sakriti jaknu,i sve drugo.To je dosta problematično.Zato sam se ja ipak odlučila imati žensku mačku,da vidim kako je s njima.Mislim,možda su mi muški mački malo ljepši,jer kad narastu imaju veliku glavu,i spojeni jaki vrat,a mace su manje,sa malom glavicom,ali to zapišavanje muških mačaka me stvarno počelo ubijati u pojam.Popišali su mi jedamput rukav na majici,a ja nisam skužila dok nisam ušla u vlak,a kako je postalo jako toplo,...znate šta...taj smrad...,pa su mi jednom "označili" žniranac na cipeli,valjda im je "smrdio" po tuđem.Eto tako vam je to...
Dejan - Ponedjeljak 08.03.2004. 9:29
Subject:
Pošto su u pitanju kućni mački, onda je to jako velik problem.
Najbitnije je ne dozvoliti ima da steknu tu naviku markiranja, jer kada im to postane navika, čak ni kastriranje ne pomaže. Sad

Što se tiče sprejeva za odbijanje markiranja, nemam baš nekih iskustva, ali znam jednu gđu. koja ih koristi. Ali opet za vanjske mačke.

Koliko sam shvatio, imaš više muških mačaka, što znači da se oni bore za svoj teritorij. To ne možeš nikako spriječiti, osim da ih kastriraš. Ako budeš čekala, može se dogoditi da se počnu i tući, a to sigurno ne želiš.
Anonymous - Ponedjeljak 08.03.2004. 9:59
Subject:
Vidjela sam za kupit taj sprej koji ih odbija.Mislim da ga proizvodi Beaphar i košta cca 50kn. A koliko je djelotvoran stvarno ne znam.
Anonymous - Ponedjeljak 08.03.2004. 19:57
Subject:
To su mački od moje sestre,ne živimo zajedno.Ja imam jednu crnu žensku macu.Njeni mački su odrasli.Najstariji je najdominantniji,on je "gazda",i druga 2 ga slušaju.Zanimljivo je to kako mačke međusobno poštuju starije,kao i ljudi.Ponekad se potuku,ali u glavnom su prijatelji.
Anonymous - Ponedjeljak 10.05.2004. 22:12
Subject:
Pocela sam ovo pisati kao odgovor Vanesi u oglasniku pa se razvuklo... pa sam odlucila to staviti ovdje.

Vanessa, sorry ako sam zvucala ogavno, ja ti zelim da nadjes macu kakvu trazis i da zivite sretno i zadovoljno skupa Smile

Samo mi je zazvucalo bezveze to da kao uzmes muzjaka pa onda nemas problema i ne moras ga kastrirati. Je, moze se naici na takvog koji nije kastriran a ne zapisava u kuci/stanu i ne pogazi ga auto rano ako izlazi van. Takav je bio jedan od otprilike 10 koji su u mom djetinjstvu prosli kroz kucu moje mame. Uz svu dobru prehranu (moja mama pati od toga da zivotinji da jesti cim je pogleda, sto da vam pricam, moj prvi pas je doslovno zivotom platio tu maminu naviku) i njegu i spavanje u kuci itd itd, jedan jedini macor je prezivio duze od 2 godine. Taj je dozivio 8. Bio je slijep na jedno oko i bez zuba na jednoj strani usta (udarac automobila, jedva je prezivio), falilo mu je pola uha (macja tucnjava), i sav je bio pun oziljaka i rupa od zuba drugih macora. Gotovo svi mamini macori su kad-tad piskali po kuci, a oko ulaznih vrata je bilo toliko popisano (sto od nasih macora, sto od tudjih) da je nova fasada pocela pucati i guliti se. Moja mama nema vec godinu dana niti jednu macku i jos uvijek joj svi macki iz susjedstva dolaze zapisavati vrata. BTW, uz sve te macore imala je i dvije zenkice. Jedna je dozivjela 11, druga 17 godina. One su se drzale kuce i nisu zapisavale nista.

Ja sam imala jednog macka. Godinu dana. Pregazio ga auto pred kucom. Nije bio kastriran.

Imam dvije macke, kastrirane. 5 i 4 godine. Nikakvih problema s njima. Vrlo rijetko bauljaju okolo. Uglavnom se vrte po dvoristu i susjednim vrtovima. Medjutim, macori iz susjedstva su u posljednje vrijeme stekli naviku dolaziti na "druzenje." Rezultat: ja ribam vrata (i kuhinjski prozor, prizemlje je i moje macke cesto tamo sjede) skoro svaki dan. Smrad je ogavan. Povremeno se pocnu skupljati u vecem broju, nije mi bas jasno zasto. U takve dane smrad na ulaznim vratima je takav da se osjeca do u spavacu sobu. Da nisam ljubitelj zivotinja, vjerujte da se ti macori ne bi dobro proveli. Ovako ih samo otjeram drekom pa se oni vrate cim udjem u kucu i ja opet perem... malo manji ljubitelji ih truju. Mislim, jasno mi je da ljudi vole svoje macore, i ja volim svoje macke, ali moje macke nikome ne dolaze zasmrdjivati vrata. Da znam ciji su svi ti macki, bogme bih vlasnike za usi dovukla da vide sto mi rade njihove mile nekastrirane zivotinjice s kojima oni nemaju nikakvih problema i da mi oni svojerucno operu vrata i prozor. Sto se mene tice, to je daleko gore od onog pseceg kakanja po parkovima na koje se svi zale. Pseci drekec je barem u parku, a ovaj smrad je u mom hodniku i kuhinji, i vjerujte da je uzasno gadno jesti uz macorski miomiris u nosu.

Pa da pitam, kad sam se vec ovako iskukala -- zna li itko neki nenasilan nacin za uvjeravanje macora iz susjedstva da mi ne pisaju po vratima uzduz i poprijeko? Stvarno mi je vise dosta ovoga... (Nekakav sprej sam probala, nis' koristi i steta novaca.)
Dejan - Utorak 11.05.2004. 6:06
Subject:
bullmaja piše:
Pa da pitam, kad sam se vec ovako iskukala -- zna li itko neki nenasilan nacin za uvjeravanje macora iz susjedstva da mi ne pisaju po vratima uzduz i poprijeko? Stvarno mi je vise dosta ovoga... (Nekakav sprej sam probala, nis' koristi i steta novaca.)

Ja sam stavio bio plastičnu bocu napunjenu vodom ispred kuće gdje su svi dolazili zapišavati vrati. I mislim da je pomoglo jer ne vidim više da su ta vrata zapišana.

I mene jako zanima način kako natjerati ostale mačke da zaobilaze dvoriše jer pošto imam mužjaka u kući, bit će zapišavanja sa svih strana. Tuzan
Anonymous - Utorak 11.05.2004. 7:58
Subject:
Ako je dvoriste u pitanju, vjerujem da bi ovako nesto pomoglo Lol

Kazu da ih miris sirceta, ili esencije bas odbija i da ga ne podnose, a procitao sam negdje i miris bijelog luka im nije omiljen...

nego kakva je to fora sa flasicom i vodom ?
Anonymous - Utorak 11.05.2004. 9:32
Subject:
Ma pogledaj mi avatar Smile
Problem je sto je Ena kucni pas koji satima spava... nocu nikad nije vani... i najcesce je bas briga za tudje macore po dvoristu. Ponekad ih pojuri do ograde i to je sve. Ali frajeri su skuzili da im ona nece nista cim stanu -- nekoliko puta ih je stjerala u kut pa onda obigravala oko njih na dva metra, veselo lajala i klanjala im se kao da je to drugi pas kojeg poziva na igru -- tako da jedva da bjeze uopce od nje. Macki su pametna stvorenja i brzo skopcaju koji im je pas opasan a koji ne.

Nego stvarno, kakav je to trik s bocom?

Ja sad trenutno koristim Pet stop sprej. Operem vrata i prozor pa debelo naspricam s tim. Cini mi se da ih to obeshrabri... na kojih 12 sati. Onda ispocetka. Ali bar sprej dosta fino mirise.
Anonymous - Utorak 11.05.2004. 10:27
Subject:
pa uglavnom svi preporucuju sirce ali moje prijteljica je tako pokusala da spreci macica da ide tamo gde nece ali kaze da joj je dzabe

ali druga jedna moja prijateljica je oducila macka od kablova tako sto ih je premazala limuntusom u velikoj koncentraciji - to je limunska kiselina koja se stavlja u zminicu i kaze da im to uzasno smeta

uglavnom svi kazu da su im citrusi odvratni

to je sve sto ja znam Smile

moja mala maca kad se popiskila na pogrson mesto ja sam ga zalila sircetom - ocatom za koji su mi rekli da ne sme da bude alkoholni i posle vise nije , ali ne znam da li je to bio razlog ili prosto se navikava jos uvek na kucu , jer je danas tek nedelju dana kako je tu i jos je jako mala ima 2 meseca
Dejan - Utorak 11.05.2004. 12:42
Subject:
b&v piše:
nego kakva je to fora sa flasicom i vodom ?

Stvarno ne znam. Moj stari je bio kod nekih ljudi koji su imali takvu bocu ispred vrata zbog istog razloga, pa smo je i mi stavili. I koristi, ali sada već nisam već dugo pogledao da li ima oznaka na tim vratima. Pogledat ću danas kada se vratim kući.

Postoji priča kao da mačka u prirodi neće sebi zagaditi vodu, iako na forumu ima i takvih priča (vršenje nužde u posudu sa vodom). Mislim
Anonymous - Utorak 11.05.2004. 15:51
Subject:
Vega piše:
moja mala maca kad se popiskila na pogrson mesto ja sam ga zalila sircetom - ocatom za koji su mi rekli da ne sme da bude alkoholni i posle vise nije , ali ne znam da li je to bio razlog ili prosto se navikava jos uvek na kucu , jer je danas tek nedelju dana kako je tu i jos je jako mala ima 2 meseca

Mace su vrlo pametne i vrlo brzo nauče na pesak. Pesak u početku treba držati "pri ruci" i kada vidiš da se maca uznemiri odneseš je tamo. To uradiš nekoliko puta i kad prvi put piški u pesak više neće ići na drugo mesto. Bar su takva moja iskustva sa macama. Smile
Anonymous - Utorak 11.05.2004. 23:05
Subject:
Suosjećam sa vama svima koji znate taj "miomiris" mačijeg zapišavanja! Eek To je velik problem.Samo na žalost,taj smrad se niti ne može oprati kad uđe u drvo ili recimo namještaj.....
Anonymous - Ponedjeljak 07.06.2004. 11:47
Subject: mačak urinira tamo di ne triba
Macak (1,5 g star-kastriran sa godinu dana) mi se popiskio vec treci put na trosjedu u dnevnom boravku.Zasto je to ucinio, kako ga odvratiti od toga ? Inace svako jutro mu cistim wc, i vidim da tamo obavlja i veliku i malu nuzdu.
Mačak normalno obavlja svoju veliku i malu nuždu u svojoj posudi koja je besprijekorno čista (čisti se svako jutro). Naime, sinoć sam satvio najlon preko trosjeda u dnevnom boravku i jutros sam vidio da se opet popiskio.Kako smatram da je svjestan sto je ucinio sakrije se iza kompjutera gdje inace spava te iako je budan nije htio jutros izaci odatle bez obzira sto sam mu stavio novu hranu (koju inace kad stavljam ujutro odma trci za menom).
Ono sto bi htio napomenuti je da to radi iskljucivo na tom trosjedu i nekada zna to napraviti ako uspije uci u djecju sobu na krevet moje curice.
Inace macak ne izlazi vani te je kao sto rekoh kastriran.
Da li ovo nesto mjenja Hvala.
Anonymous - Petak 18.06.2004. 14:32
Subject:
1:Čula sam da neki mački i nakon kastracije zapišavaju,jer se valjda njih mora jako rano kastrirati.
2:Mački zapišavaju stvari koje su im nepoznate u njihovoj kući,ili ako je npr netko njemu nepoznat ili čak manje poznat sjedio na tom trosjedu.
3:Možda je mačak samo ljubomoran zbog nečega,pa tako protestira,ili se zbog nečega ljuti.Oni se hoće popišati kada se osvećuju zbog nečega što im se ne sviđa.
Anonymous - Subota 19.06.2004. 23:43
Subject:
Ali što učiniti da više ne piški gdje ne treba?! Ja sam pokušala sa sprejem, ali to je vrlo kratkotrajno.

I koje je doba najbolje da se mačić kastrira?!
Dejan - Nedjelja 20.06.2004. 9:14
Subject:
Jako puno se je već pisalo na temu kastracije pa ti preporučam da pogledaš slijedeće teme:

Sterilizacija/kastracija
Kastracija/sterilizacija ?
Kastriranje ili ne...
Anonymous - Nedjelja 25.07.2004. 15:52
Subject: pomoc za obiljezavanje teritorija
Homepatski pripravak protiv obiljezavanja teritorija za macka i psa

Uzeti jednu čajnu žličicu njegovog urina. Možete se poslužiti rukavicama i potpuno čistom spužvom pa iscjediti na žličicu.
U bocu sa čepom staviti urin i dodati pola šalice čiste vode. Začepi i mućkaj sve 100 puta s rukama.
Otčepi i uzmi od toga jednu čajnu žličicu i pomješaj ponovo s pola šalice čiste vode. Začepi i mućkaj sve 100 puta s rukama.
Ponovi još jednom isti postupak s jednom žiličicom i čistom vodom. Mućkaj 100 puta.
Napisati na naljepnici CAT URINE 4X. Dobro začepiti bocu i spremiti u još jednu sigurnu posudu s dobrim čepom i sve staviti u frižider da se ohladi.
U čistu špricu za vodu staviti pola litre vode i jednu čajnu žličicu pripravka iz frižidera.
Promućkati u šprici i pošpricati jednom mjesta gdje obično mačak ili pas obilježavaju.
Možete ponoviti špricanje , ali obično nije potrebno ako je u pitanju tjeranje.
Ovo djeluje samo za vašeg mačka ili psa. Wink
Anonymous - Subota 07.08.2004. 17:08
Subject: Mačka počela zapišavati!
Moja ženska mačka je počela pišati po stanu.Nalazim popišane vrečice,čistu posteljinu,krpe,lavor sa lokvom pišaline......Počinjem očajavati!Ne izlazi van,nije sterilizirana.Nisam sigurna da li bi sterilizacija to riješila. Ovo je užas.Uzela sam žensku mačku upravo zato da ne zapišava po stanu kao mački,a sada sam opet na istom!Već sve smrdi.
surefire - Subota 07.08.2004. 18:35
Subject:
Koliko je mačka stara?
Ovo se može dogoditi iz nekoliko razloga. Prvi je bolest, trebala bi je odvesti veterinaru na kompletan pregled, s naglaskom na dijabetes i piometriju. Znam jednu macu koja se tako ponašala, i dijagnosticirano joj je i jedno i drugo. Drugi je razlog što se mačka možda osjeća zanemareno i frustrirano, možda baš stoga što se svako toliko tjera, a nema partnera, pa bi sterilizacija bila dobro rješenje.
Anonymous - Nedjelja 08.08.2004. 17:49
Subject:
Stara je godinu dana.Već se tjerala jedno 2 puta.Inaće mi se čini zdrava,jako je živahna,i stalno bi se igrala.
Anonymous - Ponedjeljak 23.08.2004. 20:48
Subject:
Sterilizacijom se zapišavanje nebi riješilo. Treba se odvesti veterinaru kako bi se utvrdio točan uzrok svega toga. Nemora biti ni dijabetes ni piometrija nego može biti sasvim neki drugi razlog. Ima puno bolesti od kojih se to događa i najbolje rješenje je veterinar.
Charlie - Utorak 24.08.2004. 9:31
Subject:
veterinar često ne može pomoći kod takvih slučajeva jer oni vrlo često nisu zdravstvenog uzroka.
Naime, zapišavanje ženki je slično zapišavanju mužjaka, označavanje teritorija, il pak protestiranja zbog neke promijene u njenom domu, ili je pak zbunjena i izgubljena u ponašanju za vrijeme i nakon tjeranja.
Anonymous - Četvrtak 26.08.2004. 22:09
Subject:
Eek Eek Eek
ja verujem da je macke najbolje sterilisati pre nego sto postanu polno zreli, negde sa 6-8 meseci. tako su najmanje sanse da ce markirati.

treba razlikovati markiranje u cilju obelezavanja teritorije usled polnog nagona, od markiranja usled stresa (strah, osecaj zanemarenosti, osveta zbog loseg ponasanja, previse macaka u kuci, previse ljudi u kuci isl..)

macke mogu markirati vertikalne povrsine (i muzjaci i zenke) i to je najcesce vezano sa seksualnim ponasenjem. macka stoji sa pravim nogama i uzdignutim repom koji vibrira. kolicina moze biti mala, par kapi, ali moze biti i kao kad normalno urinira (u tom slucaju je i miris slabiji);

macke takodje mogu markirati horizontalne povrsine, to je kao kad piske, sa savijenim zadnjim nogama; ako nije u pitanju bolest (zbog bolova u mokracnom sustavu izbegava koristiti WC, jer bol povezuje sa mestom) onda e uzrok verovatno neki stres koji macka ima.
Anonymous - Petak 27.08.2004. 12:42
Subject:
uzgred, ne čitam i ne slušam se piše odvojeno Smile

ni meni nije bilo bas najjasnije o čemu se radi
Anonymous - Srijeda 29.09.2004. 11:45
Subject: Zašto maca radi nuždu svuda
Imam problem i trebam pomoć od iskusnijih vlasnika mačaka. Naime, imamo macu staru 5 mjeseci, koja neprestano vrši nuždu po kući. Ne samo da piški, već i često ostavlja izmet posvuda. Ima svoj pijesak koji čistimo redovno po dva puta dnevno i koji ona uredno koristi, ali joj to ne smeta da tu i tamo, ali baš posvuda, ostavi po koju lokvicu i kakicu. Inače živimo u kući i ona normalno izlazi vani, ali u dvorištu jednostavno ne zna napraviti nuždu, nego redovito ulazi u kuću. Napominjem da u kući s nama živi i pas star 4,5 godine i odlično se slažu. Osim ovog problema, drugih nevolja s njom nema. Vrlo je mazna i privržena, ne radi štetu po kući, ne grebe namještaj (valjda oštrenje pandži obavi po drveću u dvorisštu). Ne znamo je li problem možda u tome što smo je vodili na more jer je nismo imali kome ostaviti, pa je promijenila okolinu? Je li to protest zbog promjene mjesta ili se sa psom nadmeće u markiranju teritorija? Ne znamo više što učiniti, a opet se skoro spremamo na put i ona će ponovno sa nama jer je nemamo kome ostaviti.
Anonymous - Srijeda 29.09.2004. 14:08
Subject:
Nemam ti baš iskustva s malim mačkama koje vrše nuždu svuda po kući ali znam da moj Oskar tako protestira. Ali on to ipak obavi samo jednom na krevet, nasred hodnika itd. I to uvijek kad me nema doma, kao: "di si ti, zanemaruješ me, meni je dosadno-e sad ćeš vidjeti svoje"
A isto tako ima svoj pjesak koji u zadnje vrijeme rijetko koristi jer obavlja nuždu vani...
Anonymous - Srijeda 29.09.2004. 14:14
Subject:
Hvala na odgovoru, Njenja, ali problem s našom Zvončicom (tako se zove, dobila je ime kad smo joj kupili ogrlicu sa zvoncem pa je počela zvrckati svuda po kući) sigurno nije u zanemarivanju. Ja radim od kućče i uvijek je netko s njom doma, uz psa, jasno, s kojim se uvijek voli pomaziti. A što se tiče našeg maženja, toga joj stvarno ne fali. Dok ujutro radim za komjuterom ima lijep običaj smjestiti se u mojem krilu, nasloniti glavu na ruku koja lupa po tastaturi i tako ležati i drijemati. Nije mi nikako jasno kako joj ne smeta to treskanje glave na ruci i škropotanje po tastaturi. I navečer, dok se gleda TV voli ležati meni i suprugu u krilu. Prema tome, nedostatak pžnje ne može biti razlog. A što je onda drugo?
Anonymous - Srijeda 29.09.2004. 15:35
Subject:
Bok Kockida! Masem i ja imam isti problem sa svojim mickom,naime isto je u kući,ima pjesak...ali je u zadnje vrijeme počeo isto obavljat nuždu svuda a najviše na mom krevetu! Sad Ljut inače star je 3 mj.i kod mene je tek dva tjedna,ali sam skužila da to radi iz inata, Lol jer kad mu ne posvečujemo svu pažnju odmah to napravi,inače je sve u najboljem redu! a moja sestra isto ima malu macu koja to radi kada ja pod bilo kakvim stresom,koma!! Shocked

Ja ga inače kad to napravi dobro zašpotam i to djeluje,probaj pa javi!!
Anonymous - Četvrtak 30.09.2004. 15:06
Subject:
Probat ću tvoj savjet, Željka. Inače, kad si mi rekla kako to tvoj micko radi iz protesta, sjetila sam se da se Zvončica obično popiški ili pokaki u toku noći, kad je sama, ili ako, ne daj bože, odemo van pa je sama (odnosno ostane sa psom) nekih tri ili četiri sata. Rolleyes

Možda je i ovdje protest u pitanju. Uglavnom, prekjučer, kad smo našli novu kakicu u hodniku kod cipela, maca je dobila izgon iz kuće. Spavala je vani, u svojoj košari koju smo ostavili kraj vrata dvije noći, danas smo je pustili unutra i čini mi se da je upalilo. Vidjet ćemo noćas. Ne znam više kako da joj izbijem tu muhu iz glave, jer nemam namjeru cijelo vrijeme čistiti za njom i samo njuškati je li što napravila i gdje se ovaj put zavukla. To je da poludiš. Confused

Inače je namjeravamo sterilizirati kad se vratimo s puta, tada će već biti stara oko 6 mjeseci. Čini mi se da je to dobro vrijeme za to.
Anonymous - Četvrtak 30.09.2004. 15:59
Subject:
Da sigurno je stres u pitanju!! Lol a meni je vet. rekao da se ženke kastriraj sa 8 mjeseci,a dečki do 11 mjesei! ko je u prevu nemam pojma!? Ne znam inače ja ću isto kastrirat svog miceka!
super što nije odlutala ponoći,jer ja sam isto to probala i našla sam ga kilomatar od kuće!! sva sreća da sam ga našla! Bijeg

POZDRAV Mahanje
Anonymous - Ponedjeljak 08.11.2004. 14:59
Subject:
a moja je maca sad smislila da koristi saksije u tu svrhu tj da piski i sad stalno to radi, jednom sam je uhvatila i viknula, to obicno kod nje deluje jer je jako osetljiva na viku, ali vidim da je smislila da je to ok kad ja nisam tu - i sad ne znam sta mi je ciniti, izgleda da su te saksije jako zgodne, fino ima zemljice, pa hladovina ... Very Happy i sad ne znam sta cu
Anonymous - Ponedjeljak 08.11.2004. 20:28
Subject:
a to!!

da, to je i meni misterija.

meni jedna citava generacija macaka nije htjela koristiti pijesak. vecina ih je isla van, no jedna je uporno kakala pred sparhetom u kuhinji. Lol

a onda smo jednog dana usvojili jednu macu lutalicu, i ona je stalno isla piskiti u teglu sa cvijecem. i sinulo nam je da ona u biti trazi zemlju, pa smo kupili pijesak. Ona je pijesak prigrlila iste sekunde, a kad su nju vidle, sve ove mustre koje godinama nisu htjele ici u pijesak su isto pocele uredno obavljat nuzdu na pravom mjestu.

zasto? neznam, misterija!! Surprised
Anonymous - Utorak 09.11.2004. 10:14
Subject:
Jedno je sigurno macke ti sve rade namjerno, ona tebi tim nacinom pokusava reci da joj se nesto ne svidja. Na tebi je da pronadjes o cemu se radi, onda joj se lijepo izvines i smjesta se popravis. Maca ce ti biti zahvalna i dobra. Tako ti to funkcionira.
Anonymous - Utorak 09.11.2004. 15:53
Subject:
Imam isti problem sa svojom Miu Miu, i to zadnjih par dana. Počela je piškiti u mojoj sobi, najprije u košaru za rublje, onda u putnu torbu, i jutros na krevet! Inače kad god uhvati priliku, šmugne u podrum i popiški se uvijek na isto mjesto! Ne znam šta da radim! Istina je da je sama po cijele dane, od jutra do mraka, ali to joj nije ništa novo. Kaki normalno u WC, ali piški posvud. Inače ima jaku upalu crijeva i na strogoj dijeti je...
Please, help!

Miu Miu
7 mjeseci
Anonymous - Utorak 09.11.2004. 19:49
Subject:
Pozdrav svima.

I naš micek je imao period teranja me na malo češće mjenjanje posteljine (svaki dan) Lol
Naime, imali smo majstore po kući i poremetili smo mu njegovu privatnost. Za kaznu je svaki dan na sredini kreveta u spavačoj sobi ostavio drekec i uz to se i popiškio.
Veterinar nam je rekao da nam mačak ima malo "psihičkih problema" Lol , i da će to prestati kada majstori odu.
I tako je to prestalo i nikada se nije ponovilo (do sljedećih majstora Big smjesak )

puse od birme Kai
Anonymous - Utorak 09.11.2004. 22:26
Subject:
Maja P piše:
Imam isti problem sa svojom Miu Miu
i tvoja se zove miumiu? AWWWWWWWWWWW Very Happy Very Happy Very Happy
Anonymous - Srijeda 10.11.2004. 13:41
Subject:
Da, imam i ja Miu Miu! I mama joj se tako zove, samo Miu! Slatke su!
Poludjet ću sa svojom Miu Miu jer ima neku vrlo gadnu upalu crijeva i strašan proljev, pa smo sad na dijeti, što nam nikako ne ogdovara. Jedemo samo rižu i kuhanu piletinu. Pogledat ću još malo na forumu je li itko imao sličnih problema s micama.
Anonymous - Četvrtak 11.11.2004. 0:31
Subject:
joj jaaadna maala. a moja ima problema s dlakom. a sta ces...

nego znas kaj sam ja vidla u engleskoj! postoji neka dizajnerska marka koja se zove bas "miu miu" ! Very Happy ali mislim to su ti stvari tipa - jedna mala torbica dodje 5000kn i tako to.... Shocked

ja sam vidjela privjesak za kljuceve na kojem pise MIU MIU, no nisam se ni usudila pitat kolko kosta! Lol

nadam se, mozda mi ga dragi kupi za bozic. Very Happy
Anonymous - Četvrtak 11.11.2004. 9:23
Subject:
Da, Miu Miu ti je modna marka, posebno poznata po torbicama i cipelama. Ali ja sam svoju miu nazvala jer je kao mala stalno mijakuala, u početku tiho miu, miu, a onda kad bi skužila da ju nitko ne ferma, onda bi viknula MIU!! Lol Baš je bila slatka! Izgleda da upala crijeva prolazi! Stanje se poboljšava. Kakva je tvoja mica? Moja izgleda kao ruska plava, ali definitvno nije, mješanka je.
Anonymous - Četvrtak 11.11.2004. 16:51
Subject:
ja imam miu miu tasnu doduse bila je skupa, ali nedovoljno, pa msilim da je samo dobra imitacija

to je poznata marka ali ne kod nas

a sad malo ON topic, maca je izgleda ukapirala da saksije za cvece tome ne sluze, mada mi se bedzamin ozbiljno susi - a izgeda da sam ja zapravo bila kriva, nisam bila dovoljno brza sa ciscenjem Embarassed

sramota me je, ali kad nisam kod kuce po ceo dan nego na poslu

i sad imamo dve okrivljene, mene i macu Smile
Anonymous - Ponedjeljak 22.11.2004. 16:00
Subject:
zdravo,

morao sam vas posjetiti jer imam problema sa svojom Ganjom (tako se zove maca), a nemam se kome obratiti. U pitanju je mala lutalica za koju čak ne znam ni koliko je stara. Oko pola godine, po slobodnoj procjeni, pošto je jos takoreći mače. Dobro bi mi došlo nekoliko savjeta oko uzgoja. Recimo, nikako da se navikne da kako u pijesak, mada već zna da tamo treba piškiti. No, ujutru znam zateći kakice posvuda. Ljut Pomozite. Hvala.
Doom - Ponedjeljak 22.11.2004. 19:34
Subject:
Već sam napisao u ovom topicu odgovore, pa pročitaj, imaš sve kaj trebaš znat, isprintaj ako treba:
http://www.svijet-ljubimaca.com/forum/viewtopic.php?t=6029
Anonymous - Utorak 12.07.2005. 20:42
Subject: maca piški po stanu
bok ljudi,,,moja maca je stara godinu dana i prije 4 mjeseca je sterilizirana..prije toga, u vrijeme dok je imala potrebu za parenjem je piškila po stanu, nakon sterilizacije to je prestalo...prije 20-tak dana opet je to uradila jednom,,i danas se opet popiškila na posteljinu..vjerovatno to čini iz nekog protesta,,ako netko ima takvih iskustava neka mi da neki dobar savjet kako da to spriječim,,,bojim se da joj to ne postane normalno...hvalaaaa
Dejan - Utorak 12.07.2005. 21:00
Subject:
Vjerujem da je to samo njezin inat. A zašto se inati, to moraš sam shvatiti.
Charlie ima moju Karmen, te je s njom imao problema jer kada bi se vratila sa parenja tada bi mu popišala krevet. Confused Ali otkako se sparila, odnosno omacila, sve je u redu.

Na sreću, do sada sam imao neke mace koje su se inatile, ali su to iskazivale na drugi način.

Dobro razmisli šta si u posljednje vrijeme promijenio, u stanu ili u odnosu, ... Ne znam

Malo potraži po forumu jer već ima sličnih tema, a ja ću ih pokušati spojiti kada pronađem tu temu. Cool
Anonymous - Srijeda 13.07.2005. 14:57
Subject: pozdrav
Društvo pozdrav,
ja imam macu staru 3,5 mj, kod mene je već 2,5 mjeseca, i nakon par dana je naučio sve, i malu i veliku nuždu, pametan mačak, ali hoću vam reći da mačak ne može u stanu imati samo jedan WC, moj recimo ima svoj pijesak u sobi (drvena kutijica) i u mojoj spavačoj sobi, jer mačak ponekada jednostavno ne stigne doći do pijeska pa onda vrši nuždu svuda.
Probajte improvizirati (tako sam ja informirana prijer nego je moja maca došla kod mene), napravite par kutija od cipela i stavite u svaku sobu pijesak i onda kad nauči jednostavno ih maknite. I kad vidite da se sprema za nuždu lijerpo ga odnesiter do "prvog pijeska" i nakon toga pohvalite ga, i vidjet ćete nakon određenog vremena vaš će mačor to zapamtiti i naučiti se redu.
Moram još napisati, da je moj čak u ta 2,5 mj 2 puta povraćao (valjda mu nije sjela hrana9 i to na svoj pijesak, ja sam ostala pafff, jer mer čudilo da je išao povratiti na "svoj wc", a još da ga pohvalim, pao je i s balkona, "zaradio unutarnje krvarenej i svakaj" ali se oporavio brzo, par injekcija ali je čak dok je bio bubin (onda mu nebi zamjerila) išao na svoj Wc.

Eto nadam se da sam vam pomogla, bar malo, isplati se probati.

Pozdrav
Anonymous - Četvrtak 14.07.2005. 16:01
Subject:
Doom piše:
Već sam napisao u ovom topicu odgovore, pa pročitaj, imaš sve kaj trebaš znat, isprintaj ako treba:
http://www.svijet-ljubimaca.com/forum/viewtopic.php?t=6029

hvala na trudu..ma mice su tako neodoljivo cudna stvorenja,,i to njihovo piskenje po stanu zna covjeka izluditi, jer nije nimalo ugodno,,ali ja ipak vjerujem da je to kod sterliziranih maca gotovo uvijek stvar protesta,,,primjer moja maca, kad je sa mnom sama u stanu nikad to ne uradi, cim dodu neki novi ljudi koji joj ne odgovaraju,,ona se popiski pa nek si ja mislim...cini se da je ljubomorna..ako vam maca ima iznad 6 mj i nije sterilizirana, a vrsi nuzdu po stanu,,to je spolni nagon,,ili je sterilizirati ili pustiti da se pari.. Razz
Leonora - Subota 16.07.2005. 14:03
Subject:
Vršenje nužde van toaleta kod maca može biti odraz nekog zdravstvenog problema. Ja sa mojima nisam imala tih problema, Sergej jedino kaka u kupatilu ako je njihov wc suviše zaprljan Embarassed , ali moja frendica je imala mačku koja je od početka to radila po krevetu i ona je mislila da je maca suviše glupa da nauči, a ispalo je da je maca imala tumor na mozgu od koga je i uginula poslije par godina, te zbog poremećaja nekog centra nije mogla skužiti to za wc (tako joj je rekao vet). Inače, često to rade van toaleta ako imaju problem sa urinarnim ili probavnim traktom.
Anonymous - Ponedjeljak 01.08.2005. 20:45
Subject:
malo si me uplasila s ovim tumorom, ali vjerujem da nije u pitanju zdravstveni problem,moja maca to napravi vrlo rijetko i to samo jedanput - kao da mi zeli dati do znanja da se "miss" s necime ne slaze..opcenito, u razgovoru s ljudima koji imaju macke sam skuzila da to obicno cesce cine zenke...valjda zbog te zenske munjene prirode..svjedno, provjerit cu kod veta da nije neka upala mokracnih kanala ili tako nesto...a da joj dam Uvin caj, haha...anyway, hvala Very Happy

Leonora piše:
Vršenje nužde van toaleta kod maca može biti odraz nekog zdravstvenog problema. Ja sa mojima nisam imala tih problema, Sergej jedino kaka u kupatilu ako je njihov wc suviše zaprljan Embarassed , ali moja frendica je imala mačku koja je od početka to radila po krevetu i ona je mislila da je maca suviše glupa da nauči, a ispalo je da je maca imala tumor na mozgu od koga je i uginula poslije par godina, te zbog poremećaja nekog centra nije mogla skužiti to za wc (tako joj je rekao vet). Inače, često to rade van toaleta ako imaju problem sa urinarnim ili probavnim traktom.

Anonymous - Petak 05.08.2005. 17:33
Subject:
Well, i moja nova maca (još nema ime) je počela piškiti i kakati po krevetu. iako ima pijesak, u kojem često piški i kaka, ali očito baš nekak voli ić na wc na krevet.
druga maca (Linci) to nikad nije napravila.

jedna stvar mi nikako nije jasna.
zašto baš KREVET?

zatim
kak vi to čistite? Shocked
mislim, nije baš lako očistit takve stvari iz madraca Plakanje

pokušala sam krevet zašpricat kojekakvim mirisima i uljima
na kraju me boli glava od svega toga. Tuzan

p.s.
I'm new. Big smjesak
Doom - Petak 05.08.2005. 20:25
Subject:
Demony piše:
Well, i moja nova maca (još nema ime) je počela piškiti i kakati po krevetu. iako ima pijesak, u kojem često piški i kaka, ali očito baš nekak voli ić na wc na krevet.
druga maca (Linci) to nikad nije napravila.

jedna stvar mi nikako nije jasna.
zašto baš KREVET?

zatim
kak vi to čistite? Shocked
mislim, nije baš lako očistit takve stvari iz madraca Plakanje

pokušala sam krevet zašpricat kojekakvim mirisima i uljima
na kraju me boli glava od svega toga. Tuzan

p.s.
I'm new. Big smjesak

Dobrodošla na forum. Važno je odgojiti mace dok su male! Kad se ''uneredi'' po krevetu (ili bilo kojem neprikladnom mjestu) vikni glasno NE, tj. deri se na nju i odmah ju odnesi u njen wc. Moj mačak kad je bio mali najčešće je vršio dugu nuždu na tepihiću ispred kade u kupaonici, no špotanjem smo ga naučili da to ne smije. Isto tako par puta se uneredio i u ormaru (dok je bio mali) no i od toga smo ga odučili. Nije dugo vršio nuždu u pijesku do kad, pošto smo već imali jednu vanjsku mačku, nije izašao van istražiti dvorište.. Otada ide van, Bog ga ne može spriječiti da ide, i u našem dvorištu na travnjaku vrši nuždu otada pa do dana današnjeg. Wink Vjeruj mi, takvi problemi su samo s malim macama, no ubrzo nauče i takva se, doslovno, ''sranja'' više ne ponavljaju.
Anonymous - Petak 05.08.2005. 22:17
Subject:
Doom piše:

Dobrodošla na forum. Važno je odgojiti mace dok su male! Kad se ''uneredi'' po krevetu (ili bilo kojem neprikladnom mjestu) vikni glasno NE, tj. deri se na nju i odmah ju odnesi u njen wc. Moj mačak kad je bio mali najčešće je vršio dugu nuždu na tepihiću ispred kade u kupaonici, no špotanjem smo ga naučili da to ne smije. Isto tako par puta se uneredio i u ormaru (dok je bio mali) no i od toga smo ga odučili. Nije dugo vršio nuždu u pijesku do kad, pošto smo već imali jednu vanjsku mačku, nije izašao van istražiti dvorište.. Otada ide van, Bog ga ne može spriječiti da ide, i u našem dvorištu na travnjaku vrši nuždu otada pa do dana današnjeg. Wink Vjeruj mi, takvi problemi su samo s malim macama, no ubrzo nauče i takva se, doslovno, ''sranja'' više ne ponavljaju.

pripremila sam si prskalicu s vodom kraj kreveta.
iako to on ne radi kad sam u blizini i vidim ga. nego kad na kratko odšetam iz sobe.
i'll be watching him closely.

i pokušat ću jako galamit kad ga ulovim.
evo, sad mi zadovoljno prede u krilu i totalni je slatkiš (spava mi na trbuhu, stalno cupka za mnom i mjauče...)
al kad se sjetim "mirisnih" scena na krevetu... grr.

anyway... ponovit ću pitanje:
Question kak vi to čistite?
Question jel ima neka posebna tekućina za kupit
koja otklanja dobro poznati neugodni miris?
spavam na velikom i širokom kauču i ne mogu to nosit na čišćenje i sl. Plakanje

Exclamation razmišljam da nabavim one tanke dekice za plažu koje su plastificirane s donje strane i to stavim ispod plahti.
Anonymous - Ponedjeljak 29.08.2005. 13:52
Subject: Maca koja zapišava stan
Imam problem sa macom koja zivi sa mnom i jos dvoje ukucana u stanu...Naime, maca je stara 5 godina, nije kastrirana i znala je vrsiti nuzdu po stanu i prije(prije tjeranja, kad bi bila ljubomorna, ili iz nekih drugih meni nejasnih razloga). Ponekad bi zapisala moje osobne stvari-maje, carape, hlace i sl. ali u zadnje vrijeme je prevrsila svaku mjeru, i osim svog wc-a, pisa gdje god stigne. ne znam sto mi je raditi
joody - Ponedjeljak 29.08.2005. 15:47
Subject:
Macke ostavljaju trag trljanjem obraza da bi obelezile teritoriju. Isto tako obelezavaju i mokracom a ne retko i izmetom. Obicno su to muzjaci ali ima i zenkica koje to rade.

Licno, nisam uopste ubedjena da macke to rade iz osvete Very Happy . Mislim da se radi o hormonima koji im "naredjuju" da ostave " miris" Big smjesak iza sebe iz mnogo razloga.Tvoja maca nije sterilizovana ( zbog cega ako nije za priplod? ) i kao takva stavlja na znanje eventualnim zainteresovanim macorima da je "spremna" Smile . Mislim da i da zapisavanje tvojih stvari ima neke veze!! Postoje macke koje su "dominantne" i mislim da na taj nacin tvoja maca hoce da "dominira" nad tobom Very Happy . Nisu sve mace u svakom periodu dominantne , ima jako mnogo faktora koji cine macku u nekim periodima dominantnom.Na primer: moja Corina kada nema male nije dominantna.Od momenta kada je u teranju postaje dominantna.Ima maca kojima ne pada ni na kraj pameti da pisaju po stanu a poneka to radi svaki put kada je u teranju.
Kada jedna maca ne bude "pokrivena" desava se da ide u produzeno teranje jer hormoni naprave haos.Zato tvoja maca piski stalno svuda.
Nisi razmisljo da je sterilizujes tako je mirna ona i miran ti? Smile Osim ako nemas nekih etickih razloga da to ne ucinis.
Obicno posle zahvata maca nastavi svoj zivot mirno bez zapisavanja kao i muzjaci uostalom.Mali broj nastavi sa zapisavanjem!
Zato je dobro sterilizovati pre nego maca dostigne polnu zrelost.
Javi sta si odlucio i pomazi macu , nemoj da mislis da to radi iz osvete, nije tako! Smile

Sve naj Duda
Anonymous - Subota 26.11.2005. 19:05
Subject: mačić piški svuda po kući
Nedavno sam udomila malog mačića iz Noine arke. Jako se dobro prilagodio i od prvog dana kaka u posudu sa pijeskom, ali ne piški u nju nego svugdje po kući. Kako da ga odviknem od toga? Molim pomoć. Hvala unaprijed.
Anonymous - Subota 26.11.2005. 21:17
Subject: mačji (za micamacu)
Vjerojatno je tako jer mu je neugodno,novi ljudi novo sve.
Nije ni čudo!To svi mačići rade,za par tjedna to će prestati.
Imala sam i ja maloga mačića. Usput,kako se zove Question
Anonymous - Nedjelja 27.11.2005. 10:36
Subject:
Hvala na odgovoru, ali on je kod mene nešto više od dva tjedna, sad bi već trebao piškiti u kutiju, ali on to još uvijek ne radi.
Zove se Tomica. Inače je bio u prilično lošem stanju kad je došao, bio je jako mršav, jedno oko mu je bilo ogrebano i inficirano pa ga uopće nije mogao otvoriti, dlaka mu je bila skroz zapetljana u kvrge (poluperzijski je), ali sad nakon dva tjedna je prava mala čupava debeljuca sa velikim zdravim okicama. Masem
Mary - Srijeda 14.12.2005. 17:31
Subject:
micko mali..jer jos piski po kuci?imas za kupiti neke spreyeve protiv tog problema u pet shopovima.ne znam koliko su djelotvorni,pa ti osobno ne mogu garantirati,ali sigurna sam da ce nakon nekoliko tjedana i sam prestati piskiti uokolo.to je potppuno normalna pojava kod malih zivotinjica beba jer kao i kod ljudi oni se jednostavno niti ne znaju niti mogu kontrolirati Smile
Charlie - Petak 16.12.2005. 12:59
Subject:
Mary piše:
to je potppuno normalna pojava kod malih zivotinjica beba jer kao i kod ljudi oni se jednostavno niti ne znaju niti mogu kontrolirati Smile

Za mačiće nikako nije normalna pojava jer se već nakon mjesec dana nauče na pijesak.
Možda mu je wc na nezgodnom mjestu, predaleko od igraonice, ili nije očiščen. Ima maca koje su jako osjetljive na čiščenje wc-a.
Mary - Petak 16.12.2005. 23:50
Subject:
za male zivotinje je to normalna pojava jer se oni bas do 2 mjeseca ne znaju sluziti misicnim sfinkterom koji zadrzava mokracu,a i on nije jos u potpunosti razvijen,tako da im povremeno zna mokraca jednostavno"pobjeci".pa ne mozemo odmah mace osudititi i ocekivati od njega da sve zna.neki se prilagode i nauce prije neki kasnije.to ce postati problem ako se jos kroz neko vrijeme ne nauci,ali treba mu dati jos malo vremena.osim toga ne znamo koliko je star,a i bio je traumatiziran,pa se pogotovo onda sa zivotinjom treba strpljivije.
Anonymous - Subota 17.12.2005. 13:06
Subject:
Probaj nekako barem malu količinu tog urina kad se popiški prenjeti nekako u pijsak te ga onda tamo odnjeti da pomiriši.
Anonymous - Subota 17.12.2005. 13:09
Subject:
daj stavi slike ako možeš
Charlie - Ponedjeljak 19.12.2005. 8:02
Subject:
Mary piše:
za male zivotinje je to normalna pojava jer se oni bas do 2 mjeseca ne znaju sluziti misicnim sfinkterom koji zadrzava mokracu

Pa jesi li ti ikada gledala odrastanje malih mačića?
jer da jesi, onda za njih ne bi pisala ovakve gluposti.
Mačići čim prohodaju i počnu obilaziti kutiju i prostor u kojem spavaju, vrlo dobro znaju kontrolirati mokrenje, a to se lijepo vidi jer su samo čoškovi njihovog "spavališta" morki.
Dakle, oni ciljano odlaze do čoška i tamo mokre.
Mary - Ponedjeljak 19.12.2005. 14:14
Subject:
naravno da sam gledala odrastanje malih macica,ali nisam primjecivala bas di mokre.samo znam kako se razvija njihov organizam prije i nakon okota,te znam da macica od 2 mj.ne treba bas siliti nego da ce kroz neko vrijeme nauciti sam.kao i medu ljudskim bebama tako i medu macijim i svakim drugim postoje raznolikosti.mislim to je macic koji malen i koji je tek stigao kod micamace...dajmo mu malo vremena,pa mu onda presudimo...
Charlie - Ponedjeljak 19.12.2005. 14:22
Subject:
Da, ali se ne može reći da je to normalno.
Mary - Ponedjeljak 19.12.2005. 14:28
Subject:
pa cuj ne nije normalno,ali ja ne zelim odmah osuditi i napasti macica.medicinski gledano to je jos uvijek moguce i jos pogotovo zato sto je bio napusten(neadekvatna prehrana,sok,strah)zato bi mu jednostavno dala jos malo vremena prije ikakvog koraka dalje.treba razmotriti sve faktore.premalen je jos za prevelike zakljucke.evo gledano s psece perspektive neki nauce piskiti vani za 2tj.a mojoj kujici je trebalo 2 mj.neke stvari su eto preindividualne-s tim da zaista macic od 3 mj. bi bio vec veliki problem kao i stene od 8 mj.koje nije naucilo svoj red.ali glasam za to da damo jos malo vremena s obzirom na okolnostzi,pa cemo svi skupa vidjeti sta i kako dalje...
Mary - Ponedjeljak 19.12.2005. 14:31
Subject:
s tim da micamaca se vise ne javlja pa vjerujem da je sve u redu...
bezveze se uopce agaziramo...
micamaca ako ces biti u prolazu javi sto se zbiva... Smile
Anonymous - Utorak 20.12.2005. 18:33
Subject:
Bok svima!
Hvala svima na savjetima, u međuvremenu sam riješila problem. Pomiješala sam malo pijeska sa mokraćom i prenjela ga u kutiju s pijeskom, a kad ni to nije pomoglo, bila sam uporna i nosila Tomicu svaki put kad se spremao piškiti u njegov wc dok nije sam skužio.
Sad riješavamo drugi problem, mikrosporozu. Jadni moj Tomica, što je sve prošao u svom životu. Plakanje
Sirius - Četvrtak 05.04.2007. 10:24
Subject: obavljanje nužde
sto se dogadja???
macka od 5 mjeseci svaku noc ostavljamo u dnevnom borvku zatvorenog sa hranom, vodom, wc-om. jutros kad smo dosli po podu i na stolu bili su tragovi kao od brasna. nisam siguran jesu li nestajali ili su se pojavljivali u njegovom wc-u. a sad je otiso na wc i nasli smo izmet vani?! to prije nikada nije radio sto bi moglo znacit? ja sumnjam na oznacavanje teritorija?
Anonymous - Četvrtak 05.04.2007. 10:49
Subject:
Jel imao cisti pijesak?Moji obicno obave van kutije s pijeskom ako im je pijesak prljav.Ili ako zele vani a ja im ne dam -onda mi obicno slijedi isto tako neka vrst kazne za neposlusnost.
Sirius - Četvrtak 05.04.2007. 10:56
Subject:
navecer sam mu ga ocistio, a vani je bio dosta dugo
Anonymous - Četvrtak 05.04.2007. 11:06
Subject:
izmetom ti sigurno ne oznacava teritorij..to radi zapisavanjem..nesto mu jednostavno nije po gustu..malo ga prati sta radi kako se ponasa pa ces vjerojatno otkrit..Inace moje mace ti obicno stalno oce van..nije bitno koliko dugo su bile uvijek se moze probat ponovno izac..
pegi - Četvrtak 05.04.2007. 19:44
Subject: help
Sirius, najbolje ces saznati o cemu se radi ako macka zadrzis u kuci. Ionako je jos beba, ne zna se branit. Opasnosti je vani puno, a tebi je sve van kontrole. Postavi kontrolu i umjesto Sad bices Very Happy
GoGen - Petak 06.04.2007. 7:46
Subject: Re: help
Sirius piše:
u dnevnom borvku zatvorenog sa hranom, vodom, wc-om.

1. Mnogi savjetuju da hrana i WC ne budu blizu... ja bi dodao čak niti u istoj prostoriji.
2. Nadam se da ti je dnevni boravak više-manje prostran sa dovoljno "zabavnog sadržaja" za mačku, jer bi se mogao početi inatiti.
3. Izmet van kutije se desi i slučajno - ako jako zatrpava moguće da kroz vratašca izleti komadić sa kojim se kasnije naprosto igra.
4. Brašno? Daj pojasni. Možda šmrče po noći Cool
Sirius - Petak 06.04.2007. 8:18
Subject: Re: help
GoGen piše:
Sirius piše:
u dnevnom borvku zatvorenog sa hranom, vodom, wc-om.

1. Mnogi savjetuju da hrana i WC ne budu blizu... ja bi dodao čak niti u istoj prostoriji.
2. Nadam se da ti je dnevni boravak više-manje prostran sa dovoljno "zabavnog sadržaja" za mačku, jer bi se mogao početi inatiti.
3. Izmet van kutije se desi i slučajno - ako jako zatrpava moguće da kroz vratašca izleti komadić sa kojim se kasnije naprosto igra.
4. Brašno? Daj pojasni. Možda šmrče po noći Cool

1. cuo sam za to ali sam negdje procitao upravo suprotno
2. sve su igracke tamo a i velik je negdje oko 35 kvadrata
3. OK valjda je bilo to
4. kao da je stao nogom u brasno i šetao po kuci
melsas - Subota 07.04.2007. 11:06
Subject:
ja mislim da je možda stvarno stao u brašno, ko zna Lol Lol
ok. šalu na stranu. to bi moglo biti i zbog obilježavanja, preporučujem da ga što manje puštaš napolje bez nadzora, jer, kako je neko već rekao, može se potući, a ipak je mali. mislim isto da mu je pijesak možda premali..ja sa svojim nisam imala problema, uvijek je mogao izaći u dvorište i to je i radio. odvedi ga možda vetu... Ne znam
Sirius - Subota 07.04.2007. 11:38
Subject:
ma sve je prestalo necu ga vodit vetu a mislin da se pocea parit...
White - Subota 07.04.2007. 15:24
Subject:
možda je malo "poludio" jer se prvi put Lol hehe.... tko bi znao mačke. zato i jesu tako posebne Wink
Sirius - Nedjelja 08.04.2007. 10:26
Subject:
macak je danas opet vrsio nuzdu pored wc-a
Ana 157 - Nedjelja 08.04.2007. 11:48
Subject:
Ili je promašio, ili protestuje zbog nečeg. Mozda zbog toga što je jadan sam u dnevnom boravku? Very Happy

Kolika mu je noša?
Sirius - Nedjelja 08.04.2007. 13:24
Subject:
40*30
LjiljanaB - Nedjelja 08.04.2007. 14:28
Subject:
To mu je jako mali WC. kada je on unutra guza mu je vani preko ruba WC-a pa nije ni čudo da pronalaziš kakicu okolo. Kupi mu WC odgovarajuće veličine jer taj što imaš je za mačiće.
Sirius - Nedjelja 08.04.2007. 14:30
Subject:
pa on i je macic ali kupit cu mi mozete li mi preporucit otvoreni/zatvoreni
Sirius - Nedjelja 08.04.2007. 14:31
Subject:
pa on i je macic ali kupit cu mi mozete li mi preporucit otvoreni/zatvoreni
kada sam ga kupio kupio sam ga za macice ali sam mislio da se to netreba mjenjat
LjiljanaB - Nedjelja 08.04.2007. 14:53
Subject:
Tako mali WC je za mačiće do cca 4-6 mjeseca starosti (ovisi o veličini mace). Moja preporuka je zatvoreni WC, uz takav WC i kvalitetan mačji pijesak nema mirisa,a ni pijeska oko WC-a. Cijena im je 100,00-150,00Kn.
White - Nedjelja 08.04.2007. 14:56
Subject:
moja preporuka: nauči mačka da vani obavlja nuždu
Sirius - Nedjelja 08.04.2007. 15:31
Subject:
LjiljanaB piše:
Tako mali WC je za mačiće do cca 4-6 mjeseca starosti (ovisi o veličini mace). Moja preporuka je zatvoreni WC, uz takav WC i kvalitetan mačji pijesak nema mirisa,a ni pijeska oko WC-a. Cijena im je 100,00-150,00Kn.

ali on ima 5 mjeseci
LjiljanaB - Nedjelja 08.04.2007. 16:14
Subject:
Nisu svi mačići sa 5 mjeseci iste veličine, tvoj je dosta velik mačić. WC kojeg koriste moje mace je dimenzija 60x44cm, oni koje sam prije spomenula su dimenzija cca 50x37cm pa kad usporediš sa Šefovim vidiš da je njegov mali.

Na ovom linku možeš pogledati mačje WC-e
www.ferplast.com
Anonymous - Nedjelja 27.05.2007. 10:08
Subject:
moj mačić (kojeg sa dobila jučer) , mislim da niti nezna obavljati nuždu jer do sada nije ni jednom (jedino sam bila vidjela da je kutija malo mokra ali to je možda od vode ) Smijeh2)
Ana 157 - Utorak 29.05.2007. 14:45
Subject:
Samo polako, naucice Smile
Inace, ja sam mojima stavljala salvete u WC jer su otkrili da pesak moze biti veoma jestiv Very Happy
Zagrebi mu malo sapicom po pesku (ako nemas isti problem) i to nakon duze igre, jela ili spavanja, ili ako pocne da njuska po podu, to obicno znaci da “trazi mesto”.
spackarica - Utorak 17.07.2007. 7:08
Subject:
khmmm Smile

dakle, po novom imam 2 mačke u stanu. prugu od jedno 2 godine i malog machora od cca 4,5 mjeseca.
od kada je došao mali imamo strahovit problem sa wcom. naime, on ima neku čudnu naviku da drekece izbacuje van iz (zatvorenog!) vecea, a nekad i kaka ispred istog. isto tako, on ne zna zakopati kakicu, pa kad se vratimo s posla stan ''miriše'' za poluditi.
ajde, mirisa mokraće smo se više-manje riješili onim silikonskim pijeskom (stvarno super stvar!kuc-kuc-kuc), ali ovi drekeci....

Eek Rolleyes

kak vi koji imate više mačaka preživljavate sve to?
Doom - Utorak 17.07.2007. 12:25
Subject:
^ne znam, baš i mi doma imamo takav problem trenutno. Dobili smo mačića prošli tjedan i sve do danas nuždu je vršio u svojem pijesku bez problema..i mislili smo ''ah, vidi pametna maca, sve 5'' i danas ujutro, kaže mi mama, ostavio je ''poklončić'' u kutu pored fikusa na parketu. Confused
maca_23x - Utorak 17.07.2007. 14:12
Subject:
Imam macica koji je par dana kod mene i nije u kuci.Iza kuce ima svoj prostor.Nuzdu obavlja kod susjede u vrtu.Uredno si iskopa rupicu i zakopa kada zavrsi.
Zanima me,ako ce jednog dana biti u kuci i stavim mu pijesak,da li ce bez problema ici na njega ili ce traziti van?
Vidim da ima odredjeno mjesto u tom vrtu i ne ide okolo
soso94ever - Srijeda 26.12.2007. 20:56
Subject:
moja je macka bila vec dva mjeseca u prijasnjeg vlasnika nego sto je dosla u mene... prvo smo je mislili zadrzati kod djeda... al postojao je problem... uvijek bi se popiskila na kauc...stavili smo joj i pijesak i sve al opet ona na kauc... kad bi je uvecer stavili u jednu sobu u kojoj nije nitko drugi( jer bi uvijek ulazila u moju sobu i gnijezdila se uz mene al mi mama nije dala da mi se mačka penje po krevetu...)...u toj se prostoriji ona nije popiskila sve do jutra i kad smo je ujutro pustili otrcala je na kauc i popisala se... onda smo je doveli kod mene doma jer kod djeda vise nije mogla stati...cim je usla u kucu stavio sam je na przinu i odmah je obavila nuzdu...i stalno je poslije obavljala sve na przini... no ipak se nakon tjedan dana dogodilo da se popiskila na kaucu... u mene doma vise nije mogla stati (vec je postala velika i zeli vani, a odmah ispred kuce cesta) pa nismo htjeli riskirati nego smo je odveli na selo...isto smo joj odmah pripremili pržinu i na njoj je obavila nuždu... i navikla je na to...jedne noći joj je moja baka zaboravila ostaviti pržinu ... ona do jutra nije obavila nigdje nuždu... ocito je da se navikla na pržinu ...moj savjet je : čim mačka dođe u kuću odmah je stavi na pržinu jer čim ona prvi put obavi nuždu na jednom mjestu činit će to stalno(npr. kod moga djeda)
[/img]
Todi - Nedjelja 28.09.2008. 18:43
Subject: Mokrenje
Moj mačak , bar se čini, nema zdravstvenih problema, nego mokri na mjestima koja mu se sviđaju. Kao npr. mekana odeća koja je ostavljena na podu, ili veliki zarolani papiri, itd.
Šta da radim?
Takođe, ako se naljuti, nekada iz revolta , sutradan, izvrši i veliku nuždu negde u kući?!!
Pomoć!!!
mai - Utorak 11.11.2008. 10:12
Subject: Re: Macka mokri po stanu
"unazad nekih dva tjedna pocela je mokriti po stanu. . Svaki dan cistim pjesak 2-3 puta a svaku drugu vecer mjenjam pijesak i perem wc. .."

joooj i meni je tako..ali maca je mala..3 mjeseca..i kada smo je prije jedno mjesec i pol doveli.. odmah smo stavili pjesak i pokazali joj..i sve je bilo uredu do prije skoro 2 tjedna..ostala je 10 dana sa deckom..ja sam bila u bolnici..i sve je bilo dobro.. ksd nskon psr dana kako sam ja tamo opet..ona pocne kakiti kraj svog wc-a nigdje po kuci..samo u hodniku oko wc-a.i to samo kad nas nema.. prvo sam mislila da je zbog mene..mozda se navikla na dragog..pa joj je smetalo sto sam ja tamo pa protestira..ali ona ide normalno piskit i kakit dok smo mi tamo..cim mi odemo ona napravi rusvaj.. nevrijedi ju malo puknit..ni istjerat van..mala je i zavoljeli smo je..ali svaki dan po par puta dok radimo ona pravi nered..i to je postalo nemoguce..nebi zeljela da ju decko izbaci van..ali toliko je vec ljut da razmislja o tome..a ja moju buuny nebi dala nizasto..neznam sto da radim...
suncica24 - Četvrtak 29.10.2009. 22:11
Subject:
Ja imam malog macka, od jedno mjesec - mjesec i pol, najvise, dana, koji piski po kuci, tacnije na tri odredjena mjesta unutra kuce (koja je oznacio).
Kad je udomljen vec je bio naucen na pijesak i tamo vrsio i malu i veliku nuzdu. Medjutim, sedmicu dana nakon toga je bio bolestan, vjerojatno paraziti, usljed cega je imao diareju, te potom i dehidrirao te primao infuzije.
Naravno, iz tog razloga mislim da se malo i razmazio.

ZNaci, piski na tri odredjena mjesta u stanu. Pokusala sam sa novinom i prskanjem kad se popiski, te ta mjesta oznacila limunom, ali evo danas se opet popiskio... ne tacno na jedno od tih mjesta, vec odmah pored (do granice limun-zone Rolleyes ).
Je li postoji jos neki nacin da ga oducim od toga, ili da se i dalje borim novinama, prskalicom i limunom? Sad
LjiljanaB - Petak 30.10.2009. 18:06
Subject:
a da probaš njegov wc sa pijeskom staviti na to mjesto gdje obavlja nuždu
Morgan___ - Nedjelja 18.04.2010. 18:53
Subject:
Hej!
Imam macka starog 3 godine, od malena je u kuci, nema pjesak u kuci ali trazi van kada treba obaviti nuzdu, i nikad nije bilo problema s njim. Pod zadnje tocnije od drugog mjeseca poceo je obiljezavat po cijeloj kuci, samo malo poprska i to je to. Neznam sta da napravim. Mislila sam da ce s vremenom prestati ali nevidim da ce tako skoro , pa vas molim za savjet sta da radim... osim kastracije...
Hvala!
Dejan - Ponedjeljak 19.04.2010. 18:23
Subject:
Obilježavanje prostora nema veze sa vršenjem nužde, a odgovor potraži u temi na slijedećem linku:
http://svijet-ljubimaca.com/forum/viewtopic.php?t=2692
Vrijeme: (CET) Zagreb, Rome, Paris