Svijet ljubimaca
Početna - Forum - Foto album - Linkovi - Traži - Česta pitanja (FAQ) - REGISTRACIJA - PRIJAVA
Kastracija/sterilizacija- o samoj temi, o imenu, njezi
Na stranicu 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Slijedeće

Pošaljite novu temu   Odgovor na temu    Forum -> Pseći veterinarski kutak Ispis na printer
Vidi prethodnu temu :: Vidi slijedeću temu  
Autor Poruka
spackarica

Forumski ovisnik
Forumski ovisnik

Registriran: 26 Kol 2004

PorukaPoslano: Utorak 07.02.2006. 11:38    Subject: kastracija ili sterilizacija?!? Odgovor sa citatom

nekako je kod nas uvriježeno mišljenje da se ženske životinje steriliziraju, a muške kastriraju.
no, što je zapravo ispravno?!?

sterilizacija označava postojanje određenog organa, ali njegova funkcija više ne postoji (npr. podvezivanje jajnika.
kastracija označava operativno uklanjanje testisa, odnosno jajnika, jajovoda i maternice... a upravo je to ono što se radi kada našeg psa ili kujicu odvedemo na operacijicu.

dakle, pravilno je reći kastracija ženki i kastracija mužjaka...

lala
Na VRH
Mary

Forumski manijak
Forumski manijak

Registriran: 28 Stu 2004

PorukaPoslano: Utorak 07.02.2006. 14:05    Subject: Odgovor sa citatom

Da Da

samo sto je tako u zargonu sitacija malko drugacija.ali bitno je da se razumijemo Wink

Forumski ovisnik
Forumski ovisnik

Registriran: 26 Kol 2004

PorukaPoslano: Utorak 07.02.2006. 15:17    Subject: Odgovor sa citatom

mene to strašno nervira... Big smjesak
zato sam i stavila ovaj post...

mislim, ne nervira me kaj neko tak govori, nego kaj me uvijek neko ispravi kad velim da je pika kastrirana :''ali neeeee, ona vam je žensko, one vam se sterilizirajuuuu...''

khm...
dakle...
Wink
Na VRH
Gost

PorukaPoslano: Srijeda 08.02.2006. 14:27    Subject: Odgovor sa citatom

U pravu si ali nakon nekog vremena odustaneš se boriti za besmislene stvari i misliš svoje a ako neko hoće slušati dobro za njega.Nemoj se živcirati ...poluditi ćeš kroz život.
Ali upravu si i meni se iste stvari događaju.
Pozdrav
A sterilizacija znači još puno toga....
Na VRH
Mary

Forumski manijak
Forumski manijak

Registriran: 28 Stu 2004

PorukaPoslano: Četvrtak 09.02.2006. 2:08    Subject: Odgovor sa citatom

meni kod sterilizacije uvjek prvo padnu na pamet pravila kirurske asepse i antisepse...autoklav&co.
malo mi je to glup naziv da je neko zivo bice sterilno...ali i ja sam se prestala s ljudima natezat...njima to je i onako nebitno...

Pričalica
Pričalica

Registriran: 09 Lis 2005

PorukaPoslano: Ponedjeljak 20.02.2006. 2:35    Subject: nakon sterilizacije Odgovor sa citatom

Ne bih htjela ovaj post stavljati pod već postojeće topice jer se tamo nalaze rasprave za i protiv sterilizacije (i kastracije) te gdje to učiniti.

Mene zanima kakva su vaša iskustva odmah poslije sterilizacije - odnosno oporavak psa od same operacije.

Meni su rekli da se nakon 10 dana vade konci, pas se do onda ne smije igrati s drugima, već sljedeći dan nakon operacije pas se normalno kreće i veseli, ali treba paziti da se ne pretjera i slično.

Ja sam u petak sterilizirala svoju goldenicu staru 7 mjeseci i za sad je katastrofa te jako propitujem svoju odluku da to napravim. Prošlo je više od dva dana (što je naravno vrlo malo), ali moj pas 90% vremena spava, jede malo (na to su me upozorili), vodu jedva da pije, stalno cvili. Rekli su da neće dirati ranu vjerojatno, ali ako se to dogodi da kupim ovratnik. Stavila sam joj to, ali ona svejedno stalno pokušava prčkati po rani i sad je otkrila da se može sa stražnjom nogom čohati po buši. Tako je danas strgala flaster i skoro potrgala šavove. Van ju jedva mogu izvoditi - ona ne može hodati nego nekako histerično trčkara i onda u sekundi sjedne (ali ne onako normalno, nego nekako pogrbljeno) i legne pa ju moram natezati da se digne (iako inače lijepo hoda na lajni), onda opet nekako divlje trči i tako naizmjence). Jedva ju dobijem da se popiški i pokaka.

Sva je jadna i nikakva. A meni je to prestrašno za gledati i cijelo vrijeme se plačem.

Iskreno me zanima kako su vama prolazili te trenutci i dali sam bila prevarena kada mi je bilo rečeno da se već sljedeći dan stanje psa normalizira ili je moja jednostavno mimoza.

Mislila sam ujutro zvati veterinara i pitati, ali već znam da ću dobiti odgovor da je pas bio na operaciji i da joj je izvađen dio organa te je normalno da mora proći taj period oporavka.

Puno sam se interesirala o sterilizaciji, čitala po knjigama i forumima, bila na razgovoru kod tri različita veterinara, učinila sve da donesem najbolju moguću odluku, a trenutno prolazim kroz agoniju koju nikome ne bih poželjela.
Na VRH
mayamaya

Brbljivac
Brbljivac

Registriran: 10 Ruj 2005

PorukaPoslano: Ponedjeljak 20.02.2006. 9:31    Subject: Odgovor sa citatom

Svaka zivotinja drugacije reagira na operacije, isto kao i ljudi. Nemam iskustva sa psima, al mislim da je kod svih zivotinja vise manje slicno. Moja je maca dva puta bila na operaciji i svaki put je nakon sto ju je prosla anestezija htjela skakati po stanu, a veterinar nam je rekao da ce spavati do sljedeceg dana. Jedino sto nije htjela piti vodu (kazu da im se voda gadi nakon anestezije i da treba proci koji dan da se oporave), a jela je relativno malo. Nakon 5 dana kad smo skinuli sesiric i zavoje odmah je pocela i jesti i piti vodu. I sad je opet ona stara maca kao i prije.

Tvoric npr. je bio druga prica, ona nije uopce dirala ranu i sve je brzo zaraslo, al se nakon nekog vremena ispostavilo da je alergicna na konac i sve joj se upalilo pod kozom, no nakon 10 dana antibiotika i to se rijesilo. I ona je dalje vesela tvorica koja radi nestasluke po kuci.

Zato se nemoras brinuti, buduci da nece piti vodu daj joj za jesti nesto tekuce,npr. hranu joj razmuti u malo tople vode, daj joj jogurta (samo pazi da nije hladan), izbjegavaj suhu hranu buduci da ne unosi dovoljno tekucine.

Sto se tice rane pokusaj je sto vise paziti da ne grebe, ako skine zavoj posipaj ranu npr. s Bivacinom i zamotaj ponovno. Ja sam macki vezala gazu oko nje tako da ne moze do toga. Probaj i ti naci neku vecu krpu koju mozes omotati oko nje, nece izdrzati citavo vrijeme, al ce njoj trebati vise vremana da to raskopa.

Znam da je tesko ne brinuti se toliko, al pokusaj se smiriti, brzo ce bini ona stara. Najvaznije je da ti je stalno na oko da se sama ne ozljedi, a ostalo se samo po sebi proci.

Drzi se i javi novosti.
Na VRH
kells

Brbljivac
Brbljivac

Registriran: 29 Stu 2003

PorukaPoslano: Ponedjeljak 20.02.2006. 9:59    Subject: Odgovor sa citatom

Sigurno je smetaju šavovi, a vjerojatno je i boli, pa ipak je to bila operacija, pokušaj joj staviti sterilnu gazu na ranu pa joj od plahte iskrojiti nešto u tipu kaputića što bi se kopćalo ili vezalo na leđima, na žalost nemam sliku, ali mi smo tako našoj sada već pokojnoj kuji napravili, tako da nije ovratnik i trebala, svakako se konzultiraj sa veterinarom, da joj ordinira analgetika po potrebi, jer je sigurno boli, pa i ono zgrbljeno sjedenje koje si opisala je vjerojatno rezultat boli!
Na VRH
lea_li

Forumski ovisnik
Forumski ovisnik

Registriran: 09 Ruj 2005

PorukaPoslano: Ponedjeljak 20.02.2006. 17:21    Subject: Odgovor sa citatom

Jazzie, ovaj tvoj post me sad stavio na još veće muke nego što sam do sad bila. Imam kujicu od 4 i pol mj. i počelo se približavat vrijeme kad bi je trebalo sterilizirati (reko mi je veterinar da je najbolje sa oko 5 i pol mj.), a ja sam fakat neodlučna. Neću je pariti pa sam mislila olakšat i njoj i sebi ali me užasno strah jer je moja starija kujica dosta teško podnjela operacije - imala je dvije, sterilizaciju (ali je ona imala piometru pa je to bilo puno teže) i tumore mlječnih žljezda. Moja je nakon operacije htjela piti, ali danima nije ništa jela, nakon par dana je pojela malo kuhane piletine ali samo iz ruke, nije htjela iz zdjelice. Ono što mene najviše muči je anestezija. Kolko se dugo tvoja kujica budila? Kod mene je to i prvi i drugi put trajalo cijeli dan (operacija je bila gotova oko12h) i noć i to mi se nekako čini jako dugo. Moj seter kada je bio na operaciji popodne je već hodao (normalno bio je mamuran ali pinčica mi je bila koma). A i tak mi ju je žao otfurat na operaciju, tolko je vesela, razigrana, jako hiperaktivna. Jel će ostat takva poslije? Jel će mi oprostit za te bolove koje ću joj ja priskrbit?
Na VRH
Anavi

Brbljivac
Brbljivac

Registriran: 12 Svi 2005

PorukaPoslano: Ponedjeljak 20.02.2006. 19:56    Subject: Odgovor sa citatom

Što prije to obaviš to bolje. Mlađi pas će bolje podnjeti operaciju od starijeg. Odaberi pouzdanog veterinara i imaj povjerenja.
Teško je, znam. I mi smo nedavno našu Besicu sterilizirali a sada je sve super. Brzo se oporavila i fala Bogu nema više tjeranja, sigurni smo od tumora maternice/jajnika (fige)...
Biti će sve ok. Smile
Na VRH
lea_li

Forumski ovisnik
Forumski ovisnik

Registriran: 09 Ruj 2005

PorukaPoslano: Ponedjeljak 20.02.2006. 21:33    Subject: Odgovor sa citatom

Hvala na utješnim riječima. A kolko se Besica budila iz narkoze?
Na VRH
jazzie

Pričalica
Pričalica

Registriran: 09 Lis 2005

PorukaPoslano: Utorak 21.02.2006. 1:24    Subject: Odgovor sa citatom

Anavi piše:
Što prije to obaviš to bolje. Mlađi pas će bolje podnjeti operaciju od starijeg.

Ne bih se baš složila. Moja kujica je 7 i pol mjeseci (ali je dosta mala i slabije razvijena) i mislim da sam pogriješila što nisam čekla nakon prvog tjeranja tj. negdje tamo prije drugog, da malo naraste i ojača.

Radi se o operaciji koju ne podnose sve kujice lako i možda bi ipak bilo bolje da sam pričekla. Kaže i vet da je starija (pri tome ne mislim stara!), da bi joj vjerojatno bilo lakše.
Na VRH
lafica

Pričalica
Pričalica

Registriran: 03 Velj 2006

PorukaPoslano: Utorak 21.02.2006. 1:29    Subject: Odgovor sa citatom

lea_li buđenje ovisi o tipu narkoze.Moje kujice su bile budne istog trena poslije operacije,dobile su injekciju za buđenje i za par minuta potpuno su bile svjesne svega oko sebe.Nema mamurnosti i teturanja. Smile
Na VRH
Anavi

Brbljivac
Brbljivac

Registriran: 12 Svi 2005

PorukaPoslano: Utorak 21.02.2006. 9:45    Subject: Odgovor sa citatom

Lea-li
Besa je bile sterilizirana poslije prvog tjeranja, planirali smo prije prvog ali je požurila Lol pa smo morali poslije. Naravno da je stresno, bilo mi je koma vidjeti ju onako grogi. Budila se par sati, jedno popodne.
I slažem se s time da presitan pas, možda je bolje da ćeka prvo tjeranje. KAda sam rekla , mislila sam da MLAĐI pas bolje tolerira operaciju ali naravno bitno je da nije pre sitan ili nerazvijen. No, to će i Vet prosuditi, zar ne?
Na VRH
Gost

PorukaPoslano: Srijeda 22.02.2006. 15:05    Subject: Odgovor sa citatom

Sve u svemu negdje je krenulo u krivo,postoji nekoliko razlog zbog čega vam se togadaju te ružne stvari.Ukratko nekoliko je mogućnosti :BOL (već navedena ),loše izvedena anestezija,infekcija je ono što bi ja navela prvo.
Javi nam se što se događa.

Mislim da si naišla na malo neizainteresiranog veta.(da mi je znati ko je ) Rolleyes
A šta se tiče starosti psa to su gluposti....
Na VRH
Prikaži prethodne poruke:   
Pošaljite novu temu   Odgovor na temu    Forum -> Pseći veterinarski kutak Vrijeme: (CET) Zagreb, Rome, Paris
Pošalji članak na email

Na stranicu 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Slijedeće
Strana 1 od 11

Idi na:  
Ne možete poslati novu temu
Ne možete odgovoriti na temu
Ne možete urediti Vaše poruke
Ne možete brisati poruke
Ne možete glasovati na anketama

Opći uvjeti korištenja foruma